Hotel Garden Bolesławiec
Ceny i Rezerwacja
directDojazd phoneZadzwoń RezerwujRezerwuj

Atrakcje w Bolesławcu

Atrakcje w Bolesławcu

Niezwykły Bolesławiec – co zobaczyć w mieście?

Bolesławiec to niewielkie miasto na Dolnym Śląsku, którego początki sięgają X wieku. Od setek lat wizytówką miejscowości jest ceramika. Współczesna produkcja naczyń nie jest nowością, lecz kontynuacją wielowiekowych tradycji ceramicznych tego miasta. Charakterystyczne motywy, takie jak kółka, kropki i rozetki nanoszone na naczynia z białym szkliwem to najpopularniejsze i najbardziej pożądane przez turystów odwiedzających miasteczko pamiątki. To jednak niejedyna atrakcja, jaka czeka tutaj na Ciebie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Rynek i Ratusz w Bolesławcu

Zwiedzanie Bolesławca warto rozpocząć od Rynku. Bolesławiecki Rynek jest uznawany za jeden z najładniejszych na Dolnym Śląsku. Z czterech stron otaczają go rzędy pomalowanych na różne kolory kamienic, a na środku stoi imponujących rozmiarów Ratusz. Jego kształt od czasu wzniesienia w XVI wieku niewiele się zmienił. Jedyna znacząca przebudowa z XVIII wieku tylko wzmocniła jego barokowy charakter z gotyckimi elementami wieży i wnętrz. Nad obiektem góruje wieża ratuszowa. Obecnie budynek jest siedzibą władz miejskich.

Bolesławieckie atrakcje – Muzeum Ceramiki

Wymieniając godne zwiedzania atrakcje w Bolesławcu, nie sposób pominąć tych związanych z ceramiką. W mieście tym nie tylko kupisz ceramikę na pamiątkę, ale dowiesz się wiele na temat jej historii. Jedną z najbardziej znanych atrakcji miasteczka jest Muzeum Ceramiki, składające się z dwóch części: Działu Ceramiki i Działu Historii Miasta. Zwiedzanie pierwszej z nich przeniesie Cię w przeszłość i pokaże początki ceramiki w mieście oraz jej późniejszą ewolucję. W Dziale Historii Miasta poznasz lepiej dzieje miasteczka. Stała wystawa opowiada o prapoczątkach, kulturze łużyckiej i znaleziskach archeologicznych, a także bliższych czasach, w tym II wojnie światowej i współczesności.

Mury obronne i promenada w Bolesławcu

Wśród atrakcji polecanych do zwiedzania z pewnością znajdą się też mury obronne. W średniowieczu pełniły one funkcję kluczową dla bezpieczeństwa miejscowości. Murowane obwarowania miejskie wzniesiono w XIV wieku na miejscu starszych, drewniano-ziemnych.

W okresie wojen napoleońskich rozebrano je w znacznym stopniu, zasypano staw i fosy. Do czasów współczesnych przetrwały tylko nieduże fragmenty murów oraz jedna baszta.

Wzdłuż tej atrakcji ciągnie się trasa spacerowa. Idąc malowniczą trasą, możesz przystanąć przy niewielkim stawie w parku przylegającym do fortyfikacji i obejrzeć fontanny z czaplą oraz pogodynkę, czyli pochodzącą z XIX wieku dawną stację meteorologiczną.

Bazylika Maryjna

Podczas zwiedzania miasta zajrzyj też do Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja. To architektoniczna perełka z XV wieku. W jej wnętrzu znajdziesz barokowe ołtarze boczne z chrzcielnicą z XVIII wieku oraz XVII-wiecznymi obrazami. Na uwagę zasługują też rzeźby świętych stojące w pobliżu wejścia do atrakcji oraz rzeźbiony ołtarz autorstwa Jerzego Webera.

Wiadukt kolejowy

Koniecznie zobacz też wiadukt kolejowy nad rzeką Bóbr. To najdłuższy w Polsce i jeden z najdłuższych w Europie wiaduktów. Mierzy aż 490 metrów i pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Został wykonany z piaskowca kredowego wydobytego z lokalnej kopalni.

Dokończ rezerwację

 - 
(+48 75) 732 67 00